cestovne-poistenie-1-1280x720

Cestovné poistenie: Prečo sa oplatí?

Ak sa chystáte vycestovať do zahraničia, mali by ste myslieť na všetky potrebné náležitosti. Medzi tie patrí aj cestovné poistenie, ktoré sa rozhodne oplatí. Pýtate sa prečo? Odpoveď nájdete práve v tomto článku a v nasledujúcich riadkoch!

V prvom rade je dôležité povedať, že cestovné poistenie sa vždy rozdeľuje na niekoľko druhov. Každé má svoje výhody a služby, od ktorých sa častokrát odzrkadľuje aj cena. V každom prípade, mali by ste si vybrať také cestovné poistenie, ktoré sa vám najviac oplatí. Nemusíte hneď investovať do toho najdrahšieho, ak viete, že nevyužijete všetky jeho ponúkané služby.

V akých dôvodoch sa cestovné poistenie oplatí?

Hovoríte si, že cestovné poistenie sa vám určite nikdy nezíde? V tom prípade ste na omyle! Existuje totiž veľmi veľa situácií, kedy je potrebné takéto poistenie využiť. Toto sú niektoré z nich:

  • Náhle ochoriete alebo utrpíte zranenia, kvôli ktorým nebudete môcť odletieť
  • Zistíte, že ste tehotná
  • Musíte nečakane riešiť iné vážnejšie problémy
  • Nedostanete víza
  • Nedovolí vám to finančná situácia

Vyššie vypísané situácie sú práve tie, ktoré vznikajú v čase, keď už máte zakúpenú letenku, no zistíte, že nemôžete odletieť. Vďaka cestovnému poisteniu však budete môcť vašu letenku stornovať, pričom vám bude vrátená aj istá čiastka. To, aká bude vysoká, záleží od viacerých faktorov.

Napríklad, niektoré druhy cestovného poistenia vrátia cestujúcim čiastku v plnej výške, iné len polovicu, prípadne určité percento z celkovej sumy. Preto sa aj o tomto vopred dobre informujte.

Preplatenie nákladov na zdravotnú starostlivosť

Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia zaobstarajú cestovné poistenie je predovšetkým ten, že nechcú si prípadnú zdravotnú starostlivosť v zahraničí plať z vlastných nákladov. To je pochopiteľné, pretože ide o skutočne vysoké čiastky.

Nikdy totiž neviete, či sa vám niečo v zahraničí nestane. Nemusí ísť len o úrazy, ale tiež otravu jedlom či vodou, čo je v niektorých krajinách veľmi bežné. Za infúziu by ste si museli zaplatiť aj niekoľko stoviek eur, preto sa cestovné poistenie veľmi oplatí.

Krytie ochorenia COVID-19

Keďže je v dnešnej dobe pomerne bežné aj ochorenie COVID-19, pravdepodobne vás poteší informácia, že ak budete potrebovať stornovať let z dôvodu, že ochoriete, vrátiť vám môžu až 90 % storno poplatkov. Okrem iného, ak sa nakazíte v zahraničí, preplatená vám bude aj liečba ochorenia COVID-19.

Nezabúdajte: V prípade, že dostanete COVID-19 náhle pred odletom, na to, aby vám mohli preplatiť všetky poplatky, budete potrebovať platný RT-PCR test. Podmienkou je, aby bol vykonaný maximálne 14 dní pred samotným odletom.

Ceny poistenia nie sú vysoké

Ak ste sa už niekedy o cestovné poistenie zaujímali, pravdepodobne viete, ako sa ceny približne pohybujú. Všetko závisí aj od toho, od akej spoločnosti si chcete cestovné poistenie zaobstarať. V každom prípade, ak potrebujete cestovné poistenie len na pár dní – nevyhnutnú dobu, počas ktorej budete v zahraničí, cena je v niektorých prípadoch aj nižšia ako 10 €. Aj to je dôvod, prečo sa vám takéto poistenie oplatí. Nikdy nemôžete vedieť, aká situácia vás zastihne, preto by ste mali mať istotu v podobe cestovného poistenia.

Možnosťou je aj Európsky preukaz

Namiesto cestovného poistenia si môžete vybaviť aj Európsky preukaz, ktorý prináša isté výhody, ale aj nevýhody oproti klasickému poisteniu. Čo sa týka výhod, nárok nie je obmedzený na maximálnu finančnú sumu a vzťahuje sa aj na chronické ochorenia. Jeho platnosť je neobmedzená a platí po celú dobu zdravotného poistenia na území Slovenskej republiky.

Prináša však aj nevýhody. Nekryje náklady na prevoz do SR a uplatniť sa dá len v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú napojené na miestny systém verejného zdravotného poistenia.