OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bratislava – Košice: Aká budúcnosť čaká túto linku?

Bratislavské letisko sa rozhodlo, že by chcelo oživiť spoje, ktoré sa týka linky z Bratislavy do Košíc a do Prahy. K stolu si preto zavolalo dotknuté župy a zároveň aj magistrát hlavného mesta. Problémom je v tomto prípade neexistujúci národný dopravca. Akú budúcnosť bude mať dlho očakávaná linka?

Možností je na stole dnes viac. Podľa experta by sa mohli realizovať výkony v štátnom záujme, podobne ako pri autobusových spojoch. Hovorí sa, že bratislavské letisko má nešťastnú štruktúru liniek, pretože sa tam jednoducho nevie udržať tradičného leteckého dopravcu. Nádej však stále je, pretože z Islandu sa k nám chystajú expandovať tamojšie aerolinky.

Linka, ktorá má potenciál

Ak by ste si teraz zadali do vyhľadávača letenky na linke Bratislava – Košice, automaticky vás presmeruje na viedenské letisko Shwechat. Priame letecké spojenie medzi východom a západom krajiny však kedysi existovalo. Dnes môžeme hovoriť o tom, že táto letecká linka neexistuje už viac ako 4 roky.

Dôvodom bolo najmä to, že došlo k odchodu lietadiel ČSA. O túto linku jednoducho nebol veľký záujem. V súčasnej dobe je to však naopak. O linku Bratislava – Košice je čoraz väčší záujem. Ten sa častokrát prejavuje aj u mladých ľudí – vysokoškolských študentov. Pre nich by bolo cestovanie lietadlom výhodnejšie, pretože cesta vlakom z Bratislavy do Košíc trvá v priemere 6 hodín.

Lety chce vedenie oživiť

Čo sa týka minulosti, boli poskytované vzdušné spoje medzi dvomi najväčšími mestami aj prostredníctvom skrachovaných aeroliniek Sky Europe či Danube Wing. Vedenie bratislavského letiska však aj dnes tvrdí, že lety do Košíc chcú oživiť. Práve preto bola zvolaná konferencia, na ktorej sa zúčastnil aj minister dopravy a bratislavské VÚC.

Kde nastáva problém?

Keď má táto linka tak veľký potenciál, prečo potom ešte nie je realizovaná? Dôvodom je najmä skutočnosť, že nemáme národného dopravcu. Ako sa vyjadrilo vedenie bratislavského letiska, len ťažko by presvedčili Ryanair o tom, aby bolo vytvorené medzimestské spojenie. My však veríme, že linka Bratislava – Košice bude opäť oživená, keďže so sebou nesie skutočne obrovský potenciál, aj čo sa týka turistického ruchu. Či sa tak stane tento rok, o niekoľko rokov alebo vôbec, to je už otázka budúcnosti.